Plastik Poşet mi, Bez File Torba mı?

Son dönemde en çok konuşulan konulardan biri de Alışverişler de artık kullanılan her poşet için 0,25 kuruş ödeyecek olmamızdır. Peki neden Poşet ücretli oluyor diye hiç düşündünüz mü? yada 0,01 kuruş olan poşet neden 0,25 kuruş olarak satılıyor?

Plastik poşet kullanımı ile ilgili bilmeniz gereken hayati önem taşıya kısa bilgi

  • Türkiye'de her 5 kişiden 1'i alış verişlerinde plastik poşet kullanımına tamamen son verdiğinde 70 yıl gibi uzun bir süreçte basit olarak görülen o hesabın sonunda tam 37 milyar adet plastik poşet çöpe atılmamış oluyor.
  • Siyah Plastik poşetler kanserojendir, diğer renkli olan plastik poşetlerde aynı durumdadır.
  • Türkiye'de halen plastik poşetlerin yalnızca %1'i geri dönüştürülebilmektedir.
  • Plastik poşetler denizde ve karada çözünürken tüm zararlı kimyasalları da bu bölgeleri kirletir.

Plastik poşetin ücretli olmasının gerçek nedenlerini biliyor musunuz?

Plastik poşetin ücretli olmasının gerçek nedenlerini biliyor musunuz?

Plastik poşet kullanımın da "masraflar artacak", "ne gerek vardı", "plastikten bol ne var" gibi düşünenlere

Öncelikle plastik poşetle ilgili düzenleme tamamlandıktan sonra yılın ilk ayı itibari ile ücretlendirilecek. Buda bütün alış veriş noktalarında poşetlerin 0,25 kuruş olarak bizlere yeni bir yük oluşturacağıdır. 

Tabi bir de işin için de poşet kullanımını durdurmak için küçük bir engel olarak görmemiş gerekmektedir. Hatırlarsanız daha önceden bez yada file torbalar kullanılırdı. Bu kullanımın öncesinde ise plastik poşetlerin yine dünyayı kirlettiği gerçeğini önceden görmüş olmalarından kaynaklanmaktadır.  Şimdi bu süreçle birlikte insanların alışveriş öncesi yanlarında bez yada file torbalarını taşıyarak hem yüklerini hafifletebilecek olamaları hemde kirlilikten kurtarmış olacaklardır.

Bez alış veriş çanta örnekleri

Bez alış veriş çanta örnekleri

Denizler bile poşetlerden kirlenmeye devam ederken birilerinin buna dur demesi gerekiyordu.

tabi işi farklı bir boyutta düşünüp olayı rant olarak görmek isteyenler olabilir, belkide amaç budur ama bizler için önemli olan gerçek nedenleridir.

Poşet kullanımının yılda bir kişi için 312 poşet olarak hesaplanmış. Bu poşetler denizlerde ki canlıların hayatlarına bile mal olmaktadır. 

poşet mi bez torbamı plastik poşet anket poşet ücreti