2 kere 120 bin dolara satılan muzu yedi
İnanılması ne kadar zor gelse de maalesef bu doğru bir haber. Duvara bantlanmış manavda kilosu 8 TL'ye satılan muz duvara bir bantla yapıştırılınca tam iki kere 120 bin dolardan alıcı buldu. üçüncü satışında ise hiç beklenmedik bir olay gelişti ve 120 dolarlık muz bir anda afiyetle mideye indirildi.

Asıl mesele muz mu, parayı veren salakların olması mı yoksa sanatın ne olduğunu bilmeyenlerin mi?

Ne kadar acı bir durum değil mi?

Olayı bir sergide gerçekleşiyor, duvara bantlanmış bir muzun alıcı bulması kafalarda sorulara neden oldu. Fazla parası olan insanların bu saçmalığa katılmış olmaları ve öyle böyle bir para değil tam 120 bin dolar yani bizim paramızla 670 bin TL civarında bir paradan bahsediyoruz. 

Bunun için insanlar çalışıp hayvan muamelesi görürken fakirlerin hakkını gasp edenlerin de bu paralarla böyle saçmalıklara imza atıyor olması ne kadar acı bir durum.

120 Bin Dolara Satılan 'Sanat Eseri'ndeki Muzu Yedi

120 bin dolarlık muzun kısa öyküsü:

Demek mevzu sanat değil para harcamakmış.

ABD´nin Miami kentinde sanatçı Maurizio Cattelan´ın, ´duvara bantlanmış muz´ eseri, 120 bin dolara satıldı. Başka bir sanatçı David Datuna, duvara bantlanmış olarak sergilenen muzu alarak yedi ve yaptığı eylemin adına da ´Aç Sanatçı´ olarak isimlendirdi.

Miami kentindeki Perrotin Art Basel Miami´de sergilenen ve İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan´a ait olan, ´Komedyen´ adını taşıyan ve duvara bantlanmış gerçek bir muzun sergilendiği eseri, başka bir sanatçı tarafından yendi. Sanatçının üç adet ürettiği Komedyen adlı eserin iki versiyonu 120 biner dolara alıcı bulurken, üçüncü kopyası için 150 bin dolar fiyat belirlenmişti. Adı açıklanmayan alıcıların, eserle birlikte kendilerine iletilen orijinallik sertifikasında, esere konu olan muzu gerekli gördükleri takdirde değiştirebilecekleri belirtilmişti.

CATTELAN´IN ESERİ ´ÇOK LEZZETLİYDİ´ DEDİ

Duvara bantlanmış muz eseri sergide sanatseverlerle buluşurken, aynı sergide eserlerini sergileyen David Datuna adlı sanatçı, dün akşam esere yaklaşarak muzu duvardan aldı ve yedi. Sanatçı Datuna yaptığı eylemi ´Aç Sanatçı´ olarak kendi sosyal medya hesabından duyurdu. Eser sahibi Maurizio Cattelan´ın eserlerini sevdiğini ve yediği eseri ise çok lezzetli bulduğunu yazdı. Galeri yetkilileri eseri satın alan kişinin ihtiyaç halinde muzu başka bir muzla değiştirebileceğini dolasıyla yenilen muzun yerine yenisinin konulabileceğini belirttiler.    

Komedyen adlı eser, daha önce 120 bin dolara alıcı bulmuş ve sergilendiği sanat galerisinin sahibi Emmanuel Perrotin tarafından, eserin dünya ticaretinin bir simgesi ve klasik bir mizah ögesi olduğunu açıklanmıştı. Eser sahibi Cattelan, proje fikrini ilk olarak bir yıl önce sundu. Gezdiği ülkelerde ilham vermesi için otel odasına bir muz asan sanatçının, muz şeklinde heykel üzerinde çalıştığı, bunu ilk olarak çam sakızı reçinesiyle ve sonra bronzla denediği ama istediği sonucu yakalayamadığı belirtildi. Galeri yetkilileri, Cattelan´ın, Komedyen adını verdiği çalışmasında, gerçek bir muz kullanmaya karar verdiği açıklandı. Sanatçı Maurizio Cattelan, daha önce 18 karat altından yaptığı klozet biçimli heykeli, Eylül ayında İngiltere´de sergilendiği Bleinheim Sarayı´ndan çalınmıştı. ´Amerika´ adı verilen esere yaklaşık 6 milyon dolar değer biçiliyordu. 

Bu adam bir sanatçının yaratıcı muzunu yedi

120 bin dolar bir muz için harcamak?

Muzun sıradan bir meyve olması bir yana sadece duvara bantlanmasıyla bu kadar değer kazanıyorsa yada zengin olduğunu iddia eden insanların paralarını harcamak için böyle saçma sapan şeylere katılacaklarına dünya genelinde milyonlarca insan aç.

Onlara yardım etmek en güzel ve en hayırlı şey olacaktır. Tabi insanların derdi bu değil

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları