Ofsaytı Bilen Kadın Seher Ana

“Ne zaman gol diye sevinsek arkamızı dönüp baktığımızda ofsayt bayrağını kaldırmış bir hayat görüyoruz…”

“Sizler hepiniz, hepiniz, hepiniz hakem olun abiler.

Ya bu maç be tıpkı bu maç, ama böyle hayat sahasında oynanıyo, oyuncuları bizleriz,
Topumuzda namusumuz, vicdanımız, insanlığımız.
Ben, ben Osman, Ofsayt Osman,
Söyleyin be,

– Allah rızası için söyleyin be…

– Gene mi atamadım golü ha?
– Bu da mı gol değil be?
– Gol mü?
+ Gol
– Bu da mı gol değil be?
+ Gol yavrum gol.
– Bu da mı gol değil?

Adeletine insanlığına kurban olayım hakim bey,
Bu da mı gol değil?

+ Gol”

Sadri Alışık (Serseriler Kralı, 1967).

Sahi ya tanımasaydık? Aynı mekanda aynı zamana denk gelmeseydik. Yaşar mıydık? Yaşardık. Ama hep eksik, çok eksik.
Çukurova Toprakları’nın bereketi, Toros Dağları’nın serin yayla çiçeği, namlı şehrin en güzel kadını. Ofsaytı da cefayı da bilen, vazgeçmemek nedir bizlere öğreten bir düş yolcusu, Seher Ana (Şimşek Ana).

Herkesin küçükken sevdiği, kurtarıcı gördüğü işte ben bu olacağım dediği bir süper kahramanı vardır. İnsan büyüdükçe gerçek süper kahramanlarını tanımaya devam ediyor. Bizim tribünümüzün tanıdığı bir süper kahraman da Seher Ana’ydı.
21. yüzyılın süper kahramanı. Duruşu ve saygınlığıyla tam bir Çukurova kadını Seher Ana ile aynı çağda aynı mekana denk geldiğimiz için, tanıştığımız için mutluyuz.

Seher Ana’nın ailesi Adana Demirspor’lu. Maçlara daha önceleri tüm aile gelirlerdi, bir tek vefakâr Seher Ana hariç. Seher Ana’nın eşi iyi Demirspor’lu maçları hiç kaçırmaz, tribünde yerini alırdı. Talihsiz bir sağlık rahatsızlığının ardından eşi kanser hastalığına yakalandı. Seher Ana bu süreçte eşine bakar. Bakımın ve tedavinin olumlu yanıt vermesiyle eşinin tribünlerdeki boşluğunu kendisi hiç bir maçı kaçırmayarak doldurdu.

Bu sürede Ana, bize ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu, bizlere güven vererek ve öğreterek gösterdi. Bu toprakların vücut bulmuş hali Seher Ana, maçlara şalvar, terlik, oyalı yazma ve atkısı ile gelirdi. Duruşu güven verirdi. Yoz bir bataklığa terkedilen tribünlere, gülüşüyle, bakışıyla, inancıyla umudun tohumlarını ekerdi. Yamacındaki kadın evlatlarıyla küfüre, yılgınlığa karşı iyi bir taraftardı. Küfür atana bakış atardı. Saygındı Ana, karşısında herkes konuşamazdı.

Tribünde erkek egemenliğinin tavan yaptığı sırada, stres atma adı altında bağıra bağıra küfür edildiği sırada, uyuşturucunun özenildiği sırada Seher Ana ile tek yürektik. Bizce tüm taraftarlar bütün olarak tribünde yaşlısıyla, genciyle, çocuğuyla, kadınıyla var olmalı. Her bireyin hakkına saygı duymalı, sahip çıkmalı. Sürdürülebilir bir tribün inşa etmeli. Aksi taktirde kendi içerisinde birbirine sadık olmayan tribün yok olur, çürür, kulübünü ileri taşıyamaz. Her taraftar sevgi, saygı, bağlılık ilkelerini kendine ödev edinmeli. Bu ilkeler doğrultusunda da birliği kuvvetlendirmeli. Çünkü tribünler binlerce kişiden oluşur. Ancak bir ağızdan konuşur. Üretiktikleri besteleri, marşları söyler, pankartı ile görünür, bestesiyle konuşur.

Tribünlerin bu yüzden emek ve üretimi çok önemlidir. Biz emek veren ve üreten bir tribün topluluğuyuz. Fotoğraflarda gördüğümüz üzere, Seher Ana’nın ne kadar fedakar ve inançlı olduğunu görebiliriz ve hissedebiliriz. Böylesi has ve demirbaş taraftarımız Seher Ana’yı geçen sene büyük üzüntüyle süper kahramanların ait olduğu yere göğe uğurladık.

Seher Ana bize duruşuyla artık bir rehber oldu, onun gibi olacağız. Bizce tüm tribünler onu rehber edinmeli, buradaki hikayeyi görmeli. Bataklığa batan tribünler biraz buraya bakmalı. Seher Ana’nın bitmeyen, hiç vazgeçmeden gönül verdiği sevdasını görmeli. Tribünlerimizde böylesi süper kahramanları görmekten mutluyuz. Ana tribünde olduğu süre içerisinde şampiyonluk göremedi. Ama bizler onun evlatları olarak bir gün şampiyon olduğumuzda tüm kulüp camiası ve taraftarlar hep birlikte onun özlemini duyduğu, hasretini çektiği şampiyonluk kupamızla onun yanı başında olacağız.

Seher Ana Adana Ofsayt