Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır? Silahlı veya Silahsız Sertifika Ücreti 2019

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır? özel güvenlik için sağlık raporu nasıl alınır? ve silahlı özel güvenlik ve silahsız özel güvenlik sertifika ücretleri ne kadar? merak eden arkadaşlar için bütün ücretler ve ayrıntıları ile birlikte sizlere sunulmuştur. İşte sizlere 2019 özel güvenlik ücretleri

Özel güvenlik personeli, seçimi ve sınavları ile ilgili aklınıza gelecek bütün soruların cevapları

2019  yılında Özel güvenlik personeli olarak çalışmak isteyen arkadaşlar için bu süreci açıklayıcı ve net ayrıntıları ile birlikte aktarmaya çalışacağız. Çalışma imkanı gün gittikçe artan bir meslek gurubuna dönüşen özel güvenlik için Özel güvenlik için nereye başvurmalıyım? ve özel güvenlik için neler gerekiyor? gibi ilk etapta sorulacak sorularınızın yanıtını veriyoruz.

Özel güvenlik sertifikası için ve özel güvenliğe başvurmak için gerekli olan evraklar

Özel güvenlik sertifikası almak için aranan şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Silahsız sertifika alabilmek için, en az ilköğretim mezunu veya ortaokul mezunu olmak  ve 18 yaşını tamamlamış olmak. Silahlı sertifika alabilmek için, en az lise ve dengi okuldan mezun olmak ve 21 yaşını tamamlamış olmak.
  • Taksirli suçlar dışında, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis cezası olmamak.
  • Fetö, PKK, PYD gibi terör örgütleriyle herhangi bir bağlantı içine girmemiş olmak.
  • Kamusal haklardan yararlanma yasaklı olmamak.
  • Özel güvenlik olmaya engel durumu olmamak. Akıl hastalığı, akıl bozukluğu, engelli, aksayarak yürüme gibi durumu olmamak.
  • Özel Güvenlik sertifikası almak için belirtilen belgelere sahip olmak.

2019 silahlı ve silahsız özel güvenlik sertifika ücretleri

Silahlı özel güvenlik veya silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen arkadaşlar için silahlı ve silahsız olarak bu ücret değişmektedir. En son alınan bilgilere göre silahlı güvenlik olmak isteyenler 600 TL silahsız sertifika almak ise 450 TL civarındadır. Tabi bunlar sertifika için ücretler. 

Kurslara başvurduğunuz da kurs yerlerinin sizlerden alacağı ücret pazarlık gücünüze göre değişir ama ortalama 400 ile 600 Tl arasında değişmektedir.

Özel güvenlik personeli için çalışma koşulları ve şartları

Özel Güvelik Görevlileri yukarıda da belirtildiği üzere bir çok yerde çalışabilir. Bu nedenle, her birini sıralamak yerine çalışma şartları ve özlük hakları üzerinden konuşmak daha yerinde olacaktır. Özel güvenlik görevlilerinin aldıkları maaş çalıştıkları firma ve kuruma göre değişiklik göstermektedir. En düşük maaş asgari ücrete tekabül ederken, en yüksek maaş alan ÖGG'ler 3.500 TL maaş almaktadır. Mesai dışında çalıştırılmaları durumunda saat üzerinden mesai ücreti alınmaktadır. Çalışma saatlerinde genel olarak vardiya sistemi uygulanmaktadır. Vardiyalar çalışılan firma ve kuruma göre iki veya üç vardiya şeklinde olmaktadır. Günlük 8 saat Pazar günü hariç, haftalık 45 saat, 12 saat çalışma 24 saat dinlenme gibi firmalarda farklı çalışma şartları söz konusu olabilmektedir. Servis ve yemek ihtiyacı taşeron firma tarafından karşılanmaktadır. Silahlı sertifikası olanların çalışma alanları daha geniştir. Bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, özel korumaya tabi alanlar gibi yerlerde yalnıza silahlı güvenlik görevlileri çalışabilmektedir.

Yıllık izin, analık izni, babalık izni, süt izni, ücretsiz izin, ölüm izni, hastalık raporu gibi izinler diğer özel sektör çalışanları ile aynıdır. İş kanununda yer alan maddeler ve belirlenen izin süreleri Özel Güvenlik Görevlileri içinde aynı şekilde uygulanmaktadır.

özel güvenlik 2019 ögg sertifika güvenlik ücretleri güvenlik kurs ücreti 2019 ögg ücretler özel güvenlik ücretleri güvenlik için gerekli olanlar