Stres Çarkının Mucidi kim? (Stres Çarkı ile ilgili merak ettikleriniz )

Son dönemlerin en popüler uğraşlardan biri olan Stres Çarkı çılgınlığı gün geçtikçe daha da büyüyor. Tabi büyümesi bir yana asıl merak ettiğimiz konu Stres Çarkını kim buldu?
Stres Çarkını bulan kişinin züğürt olduğunu biliyor muydunuz?

Şimdi sizlere Stres Çarkı ile ilgili merak ettiğiniz bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Ayrıca Stres Çarkı ile ilgili patent konusunda da sizlere bilgi vereceğiz.

Stres Çarkının hikayesi ve mucidi

Stres Çarkının hikayesi ve mucidi

Stres Çarkını bulan kişinin züğürt olduğunu biliyor muydunuz?

Stres Çarkı insanların streslerinden uzaklaşmaları için bulunmuş küçük bir apart olarak görülmesi dikkat çekici bir ayrıntı olabilir bizler Stres Çarkı ile birlikte rahatladığımızı zannediyor olabiliyor olabiliriz, ama işin aslı hiç böyle değil

Dönem dönem stresle ilgili farklı farklı icatlar ortaya atıldı. Bir dönem bilezikler, bir dönem kolyeler, bir dönem toplar, bir dönem mıknatıslı taşlar gibi bir sürü oyuncak piyasaya sürüldü. Sürekli para odaklı bu icatlara insanların ilgisi de çok büyük oldu. 

Bizler burada stres çarkı ile merak ettiğiniz bir konuyu sizlere sunacağız. Stres çarkını kim bulmuştur? Gerçekten düşündüğümüz gibi paraya para demiyor mu?

Stres çarkını icat eden kişi Catherine Hettinger. Hikayesi ise çok acı bir hikaye olarak karşımıza gelmektedir.

ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Catherine Hettinger, dünya çapında milyonlarca satan stres çarkını 7 yaşındaki hasta kızını eğlendirmek için yaklaşık 20 yıl önce düşündü.

Patenti elinde tutabilse, şimdilerde hatırı sayılır bir servete sahip olacağını da kabul eden Hettinger, “Hiçbir sorunum olmazdı. Bu da çok güzel olurdu” şeklinde konuştu.

Stres çarkının kökleri, Hettinger için “korkunç bir yazda” yatıyor. Hettinger, 90’lı yıllarda bir kas rahatsızlığı ve doğuştan gelen bağışıklıkla ilgili bir hastalıkla pençeleşiyor ve şimdilerde 30 yaşında olan kızı Sara’yı karnında taşıyordu.

Kas güçsüzlüğü yaratan hastalıklar nedeniyle Sara’nın oyuncaklarını toplayamadığını ve onunla fazla oyun oynayamadığını anlatan Hettinger, hikâyesini şu sözlerle anlattı:

“Bu yüzden bazı şeyleri gazetelerle bir araya getiriyor ve başkaca malzemeleri de bantla tutturuyordum. Aslında bu ilk örneği değildi. Bir şeylerin benzeriydi, onunla farklı bir şekilde oynamaya başladı, ben de onu başka bir amaçla kullanılmak üzere değiştirdim. Birkaç kez yeniden tasarım yaptıktan sonra, stres çarkının temel, mekanik olmayan versiyonu doğdu. Adeta birlikte icat ettik, o döndüre biliyordu, ben döndüre biliyordum. İşte böyle tasarlandı.”

İlk stres çarkı nasıl ortaya çıktı ve acı dolu hikayenin bugün milyarlar kazandıran geçmişi

İlk stres çarkı nasıl ortaya çıktı ve acı dolu hikayenin bugün milyarlar kazandıran geçmişi

Stres Çarkının hikayesi ve mucidi Stres Çarkının mucidi Stres Çarkını kim buldu Stres Çarkı nasıl bulundu