Medya Okuryazarlığı Ne demektir?
Medyada kişilerin okur yazar olması ne anlama geliyor? Medya aracılığı ile iletilen mesajların doğru okunması ve anlaşılması ile birlikte bir de medyaya katkıda bulunmak anlamlarına gelen bu süreci özet olarak sizler için derledik.Medya Okur yazarlığı Ne demektir?

Medya Okur yazarlığı nedir ve ne anlama geliyor?

Medya kitle iletişim aracı olarak kullanılmaktadır ve insanlar üzerinde ki etkisi çok büyüktür. Özellikle haberleşme ve mesajlaşma ve iletilerin doğru şekilde ve amacına uygun olarak iletilmesi konusunda çok önemli bir araçtır.

Medya okuryazarlığı, kitle iletişim araçları yoluyla elde edinilen mesajları çözümleme, değerlendirme ve iletme yeteneğidir. Günümüzde daha çok medyayı çözümleyebilme konusu üzerinde durulmaktadır. Medya okuryazarlığı, izleyicinin medya iletilerini doğru okuması ve kendi iletilerini üretebilmesi için katkıda bulunur.

Medya okuryazarlığında ki temel amaçlar

Medyanın ilettiği mesajların doğru okunması, kişiye medyanın sunduğu dünyanın gerçek olmayabileceğini anlatması, medyanın yönetme fonksiyonun da olduğunun farkına varması gibi hedefleri içermektedir. Yani medya okuryazarlığı eğitimi medyayı doğru okuyan, çözümleyen, kitle iletişim araçlarından gelen iletilere eleştirel bakan bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Medyanın iletileri ve reklamları çocukların dikkatini çekmek için yapması ülkemizde çocuklar için medya okuryazarlığı eğitimini zorunlu hale getirmiştir. Çocuklar medya okuryazarlığı hakkında ne kadar bilgiye sahip olursa medyada gördüğü iletileri okumaları ve kendi içlerinde eleştirmeleri de kolay olacaktır bu sebeple 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından seçmeli Medya Okuryazarlığı dersi okutulmaya başlanılmıştır.

Bu nedenlerle çocukların ve yetişkinlerin medyayı doğru okuyan, kendilerine iletilen mesajları belirli bir süzgeçten geçiren, medya kurumlarının işleyişini bilip, doğruyu yanlışı ayırt edebilen kitleler oluşturmak amacıyla 2017 yılında Medya Okuryazarlığı Derneği kurulmuştur. Dernek geliştirdiği proje ve eğitimlerle bilinçli medya okuryazarları yetiştirmeyi amaçlamıştır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları