Tourette veya Turet Sendromlu beş kişinin aynı odada buluşması
Tourette veya Turet Sendromu olarak bilinen tiklerin yoğunlukta yaşadığı bir hastalıktır. Bu hastalığa bağlı yaşamak zorunda kalan insanların yaşadıklarını en güzel şekilde anlatmak ve farkındalık olması için sizlere özel bir video olarak sunuyoruz. Tourette veya Turet Sendromu nedir? ile başlayacağız.

Tourette ( Turet ) Sendromlu nedir?

Öncelikle sizlere bu hastalığın genel bir açıklaması ile birlikte belirtilerini de aktarmaya çalışacağız. Bu tarz tuhaf gelen hastalıkların var olduğunu bilmek ve bu hastalıktan muzdarip kişilerin yardımcıları olan için bilmek zorundayız. 

Tourette ( Turet ) Sendromlu nedir?

Aynı şekilde kısa zaman aralıklarıyla meydana gelen istemsiz, hızlı, ani fiziksel tikler ve ses tiklerinin oluşturduğu iki farklı tanımla nörolojik veya “nörokimyasal” kalıtsal bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Nörogelişimsel bozukluklar kategorisinde ele alınır. İsmini Fransız doktor Gilles de La Tourette'den alır. Beynin Bazal Ganglion denilen bölümündeki anormallikten kaynaklandığı düşünülmektedir (Dopamin). Tikler birden ortaya çıkan, hızlı, yineleyici, ritmik olmayan, basmakalıp bir motor hareket ya da ses çıkarmadır. Karşı konulamaz bir deneyim olarak yaşanır. Ciddi formlarda iletişim ve yaşam kalitesi bozulabilir. Sık görülen tikler arasında kafa sallama, kaş-göz oynatma, göz kırpma, hayvan sesleri çıkarma, boyun çevirme, göz devirme, diş gıcırdatma, omuz oynatma, yüz buruşturma ve buna benzer yüz hareketleridir. Yaygın inanışın aksine tourette sendromu küfür etme hastalığı değildir. Koprolali denilen istemdışı küfür etme durumu tourette sendromlu bireylerin çok küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bunların yanında kişide şu semptomlar da bulunabilir Ekolali: Karşısındakinin sözlerini sesli veya kendi kendine sessizce tekrar etme.

When 5 People With Tourette's Meet For The First Time | MisFITS Like Us

Tourette ( Turet ) Sendromunun belirtileri

Tourette ( Turet ) Sendromunun belirtileri nelerdir?

Hastalığın belirtileri genellikle 5-6 yaşlarında ortaya çıkar. Ergenlikle beraber tikler artış gösterir. Çoğu vakada ergenlik döneminin sonuna doğru tiklerin sayısı ve şiddeti azalmakla beraber genellikle ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Bir kişinin tourette sendromlu sayılabilmesi için en az iki motor (bedensel tik) bir vokal tikinin olması ve bu tiklerin 18 yaşından önce başlamış olması gerekmektedir. Tikler yere ve duruma göre şekillenebilir. Örneğin çoğu kişide stres, yorgunluk, kaygı, heyecan, sinir ve panik olma durumlarında tiklerin sayısı ve şiddetinde yükselme olur veya bazı motivasyon gerektiren uğraşlarda tikler geçici süreliğine yok olabilir; 

Tourette ( Turet ) Sendromunun tedavisi var mı?

Bu kronik bir hastalık olduğundan geçici süreliğine kontrol altına almak söz konusu olabilir. Tabi bu durum sonra tekrar gözlemlenmeye devam etmektedir.

örneğin spor yapmak, enstruman çalmak, şarkı söylemek. Kanner'a göre bu kişilerin genel kişilikleri şu şekildedir: Fazla duyarlı, kolay heyecanlanan, huzursuz, sıkılan, alıngan, zeki ve bilinçli. ABD verilerine göre tourette sendromuna sahip bireylerin %75'ine yakını herhangi bir spor veya sanat dalıyla ilgilenmektedir. ABD'de her sene 15 Mayıs - 15 Haziran tarihleri arasında ulusal çapta 20'ye yakın kentte ''Tourette Sendromu Farkındalık Ayı'' etkinlikleri (konser, yürüyüş, spor müsabakaları, gezi, yarışma vb) düzenlenerek tourette sednromuna dikkat çekilmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları